Co připravit copywriterovi před tvorbou textu

Copywriter nenatextuje web ani článek bez množství informací, které mu s největší pravděpodobností nemůže poskytnout nikdo jiný, než zadavatel. Skvělé texty copywriter napíše jedině v případě, že bude mít detailní informace. Jaké informace byste mu tedy měli před psaní poskytnout?

Chcete-li zrychlit spolupráci, připravte si odpovědi na níže připravené otázky. Spolupráce pak bude probíhat rychleji a hladce a copywriter se případně doptá na další doplňkové informace, které bude potřebovat.

Otázky si můžete snadno vykopírovat z tohoto pole:

Kdo jste?
Čeho chcete tvorbou nových textů dosáhnout?
Kdo jsou vaši zákazníci?
Jakou řečí mluví vaši čtenáři?
Jaký je váš produkt?
Kdo jsou vaši konkurenti?
Jaká klíčová slova chcete v textu použít?
Jaký rozsah textů požadujete?
Kdy je termín odevzdání?

Kdo jste?

Jak vznikla vaše firma? Jak fungujete? V čem jste výjimeční ve srovnání s konkurencí?

Pokud jste firma, která už má historii, jaká je vaše pozice na trhu? Jakých úspěchů jste dosáhli? Kam dál chcete směřovat? Pokud jste začínající firma, jaké jsou vaše cíle a vize do budoucna? Proč jste začali? Jaká máte očekávání?

Čeho chcete tvorbou nových textů dosáhnout?

Proč tvoříte nové texty/web? Uvádíte nový produkt? Chcete posílit prodej některých produktů? Čeho chcete dosáhnout?

Kdo jsou vaši zákazníci?

Máte vypracovanou analýzu cílové skupiny? Ta totiž při psaní nejlépe napoví. V analýze bývá detailně popsáno, kdo je váš typický zákazník, jaké jsou jeho potřeby, jaké jsou jeho starosti, radosti, touhy či obavy atd. Můžete popsat svého ideálního zákazníka, kterého by měl text oslovit?

Jakou řečí mluví vaši čtenáři?

Zcela jistě budeme jinak komunikovat s podnikateli, teenagery a maminkami na mateřské. Rozumět budou lépe, pokud na ně budete mluvit jejich jazykem. Po zodpovězení předchozích otázek už bude mít copywriter dost jasnou představu o vaší cílové skupině i jejich jazyku. Existují ale i velmi specifické cílové skupiny, které používají speciální výrazy. Příkladem specifické skupiny mohou být cyklisté či baristé. Pokud o takových výrazech víte, určitě nám je sdělte.

Jaký je váš produkt?

V čem je váš produkt a služby jedinečné? Proč by si zákazníci měli koupit právě ten váš? Poskytujete zákazníkům například výjimečný servis, cenu, jste jedineční?

Kdo jsou vaši konkurenti?

Kdo jsou vaši největší konkurenti? Jaké je jejich postavení na trhu a image? V čem jste lepší než konkurenti? Je to kvalita služeb, rychlost, cena, záruční servis či něco jiného?

Jaká klíčová slova chcete v textu použít?

Analýzu klíčových slov většinou dělá SEO specialista, který ji předá copywriterovi. SEO je oblast, která se zabývá optimalizací pro vyhledávače a může výrazně zlepšit vaši pozici v přirozeném vyhledávání. Díky správně použitým klíčovým slovům vás vaši zákazníci najdou mnohem snáz.

Analýza klíčových slov pomůže copywriterovi zahrnout do textu vše, co vaši zákazníci vyhledávají. Pokud analýzu klíčových slov ještě nemáte, požádejte o ni svého SEO specialistu, nebo se domluvte s námi a my to zařídíme.

Jaký rozsah textů požadujete?

Jaké množství textu si přejete vytvořit? Rozsah se většinou zadává v počtu normostran. Jedna normostrana je text o délce 1800 znaků včetně mezer.

Kdy je termín odevzdání?

Do kdy potřebujete mít text zpracovaný?

Další otázky

Existuje velké množství Typů textů a každý z nich bude vyžadovat různé doplňující otázky. Buďte s odpověďmi trpěliví, výsledek bude stát za to.

Alexandra Vamošová

Alexandra Vamošová má na svědomí 20 příspěvků

Jsem CMO a vedu českou a slovenskou divizi copywritingu pro skupinu D2A. Starám se o sociální sítě, blog, připravuji USP, zajímám se o UX, ráda peču a čichám v dřevodílně.

Prostě ráda píšu a zajímá mě svět. Najmout si mě můžete přes kontakty v horním menu.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude publikována. Povinné údaje jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>