Instalace Freenas serveru na Proxmox virtuálu s virtuálními disky

Jednoduchý návod pro snadnou instalaci FreeNas serveru na virtuální Proxmox mašině. Krok za krokem se podíváme na nastavení vedoucí až do FreeNas GUI.

Úvodem

Začneme těžkými otázkami. Proč Freenas na virtuální mašině Proxmoxu? Potřebujeme snadně zajistit a řídit sdílení souboru v síti a chci využívat všech možností, které nám nakoupený HW poskytuje. To znamená snadno přesouvat FreeNas server mezi fyzickým hardwarem, zálohovat jej jako celek, replikovat v případě testů. Nebude mít toto použití výkon na vliv FreeNas serveru? Bude, ale při naší aplikaci je to zanedbatelné. Jak je vyřešena ochrana dat na FreeNas serveru, když je celý postaven na virtuálních discích? Je vyřešena na nižší vrstvě – celý Proxmox prostor běží v raidu s dostatečnou ochranou.

Nový virtuál pro Freenas

V Proxmox administraci klikáme na Creat VM a dál už jen točíme.

Systémový disk jsme volili jako 8 GiB proto, že nám tato velikost jednoduše stačí a zvětšit jej lze snadno vždy (naopak je to těžší).

Nastavení CPU bude dle potřeb později upraveno, část prostředků bude této virtuální mašině odebrána.

Nyní můžeme virtuální mašinu spustit. Začne instalace FreeNas serveru. Díky autobootu máme pár minut času, než bude potřeba naše interakce. Gif níže je zkrácen. Celý proces trvá do 5 minut.

V tomto bodě je nutné odpojit instalační média: Proxmox -> Daný virtuální stroj -> Hardware -> CD/DVD Drive -> Do not use any media.

FreeNas nastavení sítě

Znovu spouštíme virtuální mašinu a nastavujeme vše potřebné pro zprovoznění FreeNas GUI. První spuštění může trvat o něco déle.

Hotovo

V tuto chvíli jsme schopní přihlášení přes FreeNas GUI.

Následuje Nastavení FreeNas virtuálního serveru pro potřeby propojení s VestaCP.


Napsat komentář 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *