Instalace Proxmox na čistém fyzickém serveru

Rychlý návod k instalaci Proxmox OS na čistém fyzickém serveru.

Příprava

Již máme hotový usb flash disk s bootovacím Proxmox OS. Proxmox jsme stáhli a bootovací usb disk vytvořili pomocí programu Refus. K tomuto je přehledný návod přímo od Proxmox.

Z vlastní zkušenosti chceme upozornit, že pokud se instalace na usb flash disku nedaří, může jít o problém se samotným usb diskem. Vyzkoušeli jsme jich několik a některé typy nenabootovaly i když data jako taková bezpečně nesly.

Hdd, hw raidy a podobně. Aktuálně máme servery nastaveny tak, že zajištění diskového prostoru probíhá na vrstvě HW raidu. Z pohledu Proxmox OS to není ideální řešení, z našeho pohledu a v naší situaci ale nyní ano. Proto, abychom mohli Proxmox OS využít naplno, nastavujeme na (již v HW vrstě vyřešené) disky/pole Proxmox ZFS Raid 0.

Instalace

Bootujeme server z usb flash disku.

Níže volíme zfs Raid 0, abychom mohli využívat všech výhod ZFS i když máma zajištění dat vyřešen přes HW raid řadič.

Průběh instalace níže trvá až několik minut.

Po restartování serverů a úspěšném najetí Proxmox OS vidíme obrazovku níže.

Pokud je na switchi/routeru nastavený LACP pro server, je nutné v tomto kroku připojit server na jiný port bez LACP – jinak se spojení nepodaří.

Hotovo

Nyní jsme schopní připojit se k serveru přes prohlížeč do GUI a to zadáním uvedené IP adresy včetně https a čísla portu. Čeká nás selhání certifikátu.

V dalším kroku zadání uživatelského jména root a (při instalaci nastaveného) hesla.

Nastavení sítě

Toto nastavení je zdokumentováno především pro naše interní potřeby. Na switchi je nastaný LACP, po nastavení je nutný restart serveru.

Po tomto kroku je nutné přepojit server na porty s nastaveným LACP, jinak se spojení nepovede.


Napsat komentář 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *