Jak dostat skvělou odpověď na skvělou otázku

Že je složité zodpovědět některé dotazy, to je jasná věc. Občas se stane, že je problematické i správné položení otázky; tak se na to podívejme.

Kde se ptát?

Protože se otázky i odpovědi s pravidelností opakují, upravili jsme část naší Wiki právě pro účely snadného hledání odpovědí na opakující se otázky. Začněte tedy na stránce Otázky a odpovědi.

Technika vložení nové otázky

 1. Přejděte na adresu Otázky a odpovědi.
 2. Ve vyhledávacím poli se pokuste najít odpověď na téma, které vás zajímá – možná už měl někdo před vámi podobný dotaz.
 3. Pokud odpověď nenajdete, klikněte na Položit otázku. Přejdete tím na stránku pro vkládání nových dotazů.
 4. Pokud jste již alespoň jeden dotaz položili, přihlašte se, jinak se vám další dotaz položit nepovede. Přihlášení provedete přes Horní Menu – Uživatel – Přihlásit se. Můžete použít účty sociálních sítí nebo email. Pokud neznáte heslo, nebo jste nedokončili předchozí registraci, klikněte na Obnovit heslo a vložte svůj email, instrukce následně obdržíte na něj.
 5. Z předvolených možností vyberte Rubriku, které je váš dotaz nejbližší.
 6. Vyplňte Nadpis. Měl by v několika slovech shrnovat podstatu dotazu.
 7. V Popisu otázky podrobně popište podstatu dotazu. U složitějších dotazů používejte odstavce, tučněte, pokud jste přihlášeni, můžete vložit obrázek.
 8. Pokud si nepřejete, aby byl dotaz veřejně vyhledatelný, označte jej za Tajnou myšlenku.
 9. Přidejte Štítky, které v budoucnu pomohou dotaz vyhledat. Štítky se můžou nabízet samy, jakmile začnete psát, nebo, pokud ještě nejsou vytvořeny, vytvoří se odentrováním.
 10. Vyplňte své JménoEmail. Na email po odeslání obdržíte link na vytvoření hesla a dokončíte tím registraci do systému. Budete tak moct otázku upravovat, komentovat a reagovat na odpovědi.
 11. Tlačítkem Odeslat otázku položíte a zveřejníte dotaz.

Obsah otázky – to opravdu klíčové

Pokud je to jen trochu možné, ptejte se obecně, ať může odpověď na otázku pomoct co nejvíce lidem. Například místo „klikl jsme na zaslaný odkaz a nic se nestalo“ použijte „nedaří se mi otevřít odkaz, který měl směřovat na Nástroj pro autory“.

Interně používané a ustálené názvy:

 • Projektový manažer – dříve Phabricator
 • Nástroj pro autory
 • Wiki D2A
 • Cloud D2A
 • Url zkracovač D2A
 • Web D2A

Martin Horák

Martin Horák má na svědomí 29 příspěvků

Již nějakou chvíli se věnuji tvorbě webů, copywritingu a všem těm drobným a nepodstatným věcem okolo toho.

Najmout si mě můžete přes horní lištu a klikátko kontakty.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude publikována. Povinné údaje jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>