Jak psát text o tématu, o kterém nic nevíte?

Pokud jste přijali zakázku na tvorbu textu o tématu, o kterém vlastně nemáte mnoho informací a neznáte ho, nezoufejte. Připravte se ale na to, že příprava vám nejspíš zabere více času, než samotné psaní. Ale také si rozšíříte si obzory a získáte přehled v novém oboru. Právě tyto výzvy vás jako copywritery mohou posunout zase o kousek ─ nebo rovnou velký kus ─ dál.

Ujasněte si cíle

První, na čem se musíte se zadavatelem domluvit, je cíl, kterého chce textem dosáhnout. Jasné zadání vám přesně napoví, jaký výstup si klient přeje, a je výchozím bodem k úspěšnému textu. Více vám napoví článek Co připravit copywriterovi před tvorbou textu. Pokud k psaní potřebujete další informace, vyžádejte si je. Pokud má klientův web už nějakou minulost či vlastní blogy, prostudujte je a zkuste zjistit, zda jsou k nim nějaké statistiky ─ co čtenáře zajímá více, a co naopak méně.

Čtěte, čtěte a čtěte

Rešerši tématu v žádném případě nepodceňujte. Studujte z většího množství různých místních i zahraničních zdrojů, jakými mohou být nejen odborné články, ale i knihy. Nezapomeňte ani na stránky a blogy, kde diskutují osoby, které se daným tématem zabývají. Nasajete díky tomu i styl, jakým se mezi sebou baví, a pochytíte výrazy, které používají. Více informací najdete v článku o Tone of voice.

Internet je bezedným zdrojem informací. Využijte ho naplno, ale dbejte na to, abyste čerpali z ověřených zdrojů. Pokud potřebujete získat nějakou specifickou informaci, kterou na ověřených zdrojích nemůžete najít, zeptejte se zadavatele.

Text nikdy nekopírujte. Čerpejte ze zdrojů, ale váš výsledný text vždy musí být originální a pokud možno ještě lepší, než původní.

Vytvořte si osnovu

Když si osnovu neuděláte, většinou to jde poznat na první čtení, a to zejména, pokud téma nemáte v malíčku. Text nenavazuje tak, jak by měl a často působí, že se v něm motá páté přes deváté. Při rešerši si proto pište vše důležité a zajímavé a zpracujte si osnovu. Bodově si vypište vše, co chcete v textu zmínit, a mezi body si vytvořte vhodnou návaznost. Pak už body jen rozšiřujte. Psaní zdar!

Alexandra Vamošová

Alexandra Vamošová má na svědomí 20 příspěvků

Jsem CMO a vedu českou a slovenskou divizi copywritingu pro skupinu D2A. Starám se o sociální sítě, blog, připravuji USP, zajímám se o UX, ráda peču a čichám v dřevodílně.

Prostě ráda píšu a zajímá mě svět. Najmout si mě můžete přes kontakty v horním menu.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude publikována. Povinné údaje jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>