Jak sdílet soubory na Disku Google

Aplikace Disk Google umožňuje nejen ukládání a zálohování souborů, ale najdete v ní i aplikace Google Dokumenty, která umožňuje jejich editaci přímo ve webovém prohlížeči. Díky tomu můžete se svými kolegy pracovat na společných souborech na dálku.

Jak sdílet dokumenty

Pro začátek potřebujete Google účet. Pokud ho ještě nemáte, založte si ho na accounts.google.com/signup. Můžete použít i návod na vytvoření účtu Google, který jsme vydali jako článek. Po přihlášení najeďte na adresu drive.google.com a po kliknutí na +Nový v levé horní části obrazovky si můžete vybrat, zda chcete vytvořit novou složku přímo na Disku Google, uploadovat složku či soubor přímo z vašeho počítače nebo vytvořit úplně nový dokument přímo v aplikaci Dokumenty Google.

Když máte otevřený dokument, který chcete sdílet, klikněte v pravé horní části obrazovky na Sdílet. Poté se vám otevře okno, do kterého napište e-mailové adresy osob, se kterými chcete dokument sdílet. Vedle okénka vidíte ikonu tužky. Pokud na ni kliknete, rozbalí se nabídka. Zde si můžete vybrat, zda chcete, aby tyto osoby mohly dokument upravovat, komentovat, nebo jen prohlížet. Upravovat souboru mohou jen osoby, které mají mail u Google, ostatní mohou jen prohlížet.

Sdílení dokumentů odkazem

Pokud nechcete zadávat konkrétní adresy osob, můžete kliknout na možnost Získat odkaz ke sdílení a opět vybrat, jaká práva budou mít osoby, které dostanou link. Ten můžete jednoduše zkopírovat a poslat, komu potřebujete.

Sdílení několika dokumentů

Najeďte na svůj Google Drive a pomocí myši a stisknutého tlačítka Shift označte soubory, které chcete sdílet. Následně klikněte v pravé horní části obrazovky na ikonu osoby s plusem a postupujte jako při sdílení samostatného dokumentu. Podobně můžete sdílet také celou složku včetně všech souborů.

Prohlížení, komentování a úprava dokumentů

Pokud vyberete, že další osoby mohou dokument prohlížet, budou ho moci jen otevřít. Pokud vyberete, že mohou komentovat, pak mohou navíc přidávat komentáře a návrhy na úpravu, sami ale nebudou moct zasahovat přímo do dokumentu nebo ho sdílet s dalšími lidmi. Pokud jim umožníte soubor upravovat, mohou přijímat a odmítat návrhy, upravovat a sdílet s ostatními.

Alexandra Vamošová

Alexandra Vamošová má na svědomí 20 příspěvků

Jsem CMO a vedu českou a slovenskou divizi copywritingu pro skupinu D2A. Starám se o sociální sítě, blog, připravuji USP, zajímám se o UX, ráda peču a čichám v dřevodílně.

Prostě ráda píšu a zajímá mě svět. Najmout si mě můžete přes kontakty v horním menu.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude publikována. Povinné údaje jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>